“Fanco W-CRFCU180BL-LOOM6 Extension Rod – 180cm (Black)” has been added to your cart. View cart
Eco Style DC Ceiling Fan 52″ with CCT LED Light & Remote (Black with Koa Blades)
$369.00
The Fanco Eco Style 52″ Ceiling Fan is a modern and choice designed for lasting value and performance. With an energy-efficient 33W DC motor offering six speeds and three ABS blades, it provides reliable airflow for indoor and undercover outdoor areas. The reversible function makes it ideal for both summer and winter use, while the dimmable 18W CCT LED light with multiple brightness levels and colour settings enhances versatility. Supported by a manufacturer’s warranty, it’s a stylish, efficient, and dependable cooling solution.







SKU:
CFFCTY3LBLK
Categories: 52 Inch Ceiling Fans, Bedroom Ceiling Fans, Ceiling Fan With Light and Remote, Ceiling Fans, Ceiling Fans With LED Light, Ceiling Fans With Light, DC Ceiling Fans, DC Ceiling Fans With Light, Eco Style Ceiling Fans, Fanco Ceiling Fans, Indoor Ceiling Fans, Modern Ceiling Fans, Outdoor Ceiling Fans
Description
Fanco Eco Style DC Information
| Installation | Indoor & Outdoor Undercover |
|---|---|
| Light | Included |
| Material of Blade | ABS Plastic |
| Overall Diameter (blade tip to blade tip) | 132cm (52″) |
| Approximate Blade Pitch | 15 Degrees |
| Type of Motor | DC motor |
| Operation | Remote Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Lowest Point of Blade | 295mm (330mm to base of motor) |
| Suitable for Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 15 degrees |
| Brand | Fanco |
| Manufacturers Part Number | F4011/205A |
| Warranty | Fanco: 8 Year Warranty: 2 year limited in-home warranty + 6 year motor replacement warranty upon product registration. CONDITIONS APPLY. Visit Fanco website for terms and to register your product. |
Ideal for small to medium-sized rooms, this fan is perfectly suited for bedroom installations. Supplied with a convenient remote control, it offers excellent value through a variety of features, including timer options (1, 4, or 8 hours), light control, adjustable fan speeds, and reverse functionality. For added assurance, it also comes with a manufacturer’s warranty.
Fanco Eco Style Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 75 | 3.8 | 5,010 m3/hr |
| 2 | 125 | 9.5 | 7,860 m3/hr |
| 3 | 140 | 14 | 8,250 m3/hr |
| 4 | 160 | 18.5 | 8,950 m3/hr |
| 5 | 170 | 24 | 9,378 m3/hr |
| 6 | 190 | 33 | 9,641 m3/hr |
The fan operates efficiently, consuming only 33W of power at its highest speed.
Fanco Eco Style Light Information
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 18W |
| Lumens | 1408lm, 1501lm, 1474lm |
| Light Temperature | 3000k, 4000k, 6000k |
| Dimmable | Yes |
The integrated light incorporates CCT Technology. This means more than one light temperature is offered, and you are able to select the required temperature.
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
For the majority of items listed on our website we aim to dispatch your order in 1-3 working days.
If an item is listed on PRE ORDER it will be dispatched as soon as the stock is available.
If you need something in a hurry feel free to contact us to check stock.
You may also like…
Fanco W-CRFCU90BL-LOOM6 Extension Rod – 90cm (Black)
Fanco W-CRFCU180BL-LOOM6 Extension Rod – 180cm (Black)
ETA Late Apr

Reviews
There are no reviews yet.