“Ventair CRVASKY90WH Extension Rod – 90cm (White)” has been added to your cart. View cart
Ventair Skyfan DC Ceiling Fan with CCT LED Light & Remote – 60″ (White)
$429.00
The Ventair Skyfan ceiling fan with DC motor, LED light and remote is an extra-large 60″ diameter fan with a modern design. With its unique design, this Skyfan ceiling fan is a great addition to any room’s decor. This model of the Skyfan DC includes a dimmable CCT 20W LED Light with 5-step dimming and a total output of 1800 Lumens.

SKU:
CFVASKY5LWH
Categories: Bedroom Ceiling Fans, Ceiling Fan With Light and Remote, Ceiling Fans, Ceiling Fans With LED Light, Ceiling Fans With Light, DC Ceiling Fans, DC Ceiling Fans With Light, Extra High Airflow, Extra Large Fans, Indoor Ceiling Fans, Modern Ceiling Fans, Outdoor Ceiling Fans, Skyfan Ceiling Fans, Ventair Ceiling Fans, White Ceiling Fans
Description
Ventair Skyfan DC Information
| Installation | Indoor & Outdoor Undercover |
|---|---|
| Light | Included |
| Material of Blade | Glass Fibre Composite |
| Overall Diameter (blade tip to blade tip) | 152cm (60″) |
| Approximate Blade Pitch | 12.5 Degrees |
| Type of Motor | DC motor |
| Operation | Remote Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Lowest Point of Blade | 330mm (365mm to base of light) |
| Suitable for Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 15 degrees |
| Brand | Ventair |
| Manufacturers Part Number | SKY1503WH-L |
| Warranty | Ventair: 2 year in home warranty + additional 3 year motor replacement. Terms & Conditions apply – visit manufacturers website for more info |
Ventair Skyfan Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 73 | 3.9 | Not Published |
| 2 | 104 | 9 | Not Published |
| 3 | 127 | 16 | Not Published |
| 4 | 150 | 26 | Not Published |
| 5 | 175 | 43 | 19,300 m3/hr |
| ECO mode | 88 | 6 | Not Published |
Ventair Skyfan Light Information
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20W |
| Lumens | 1800lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 5000K |
| Dimmable | Yes |
The integrated light incorporates CCT Technology. This means more than one light temperature is offered, and you are able to select the required temperature.
Shipping & Delivery
For the majority of items listed on our website we aim to dispatch your order in 1-3 working days.
If an item is listed on PRE ORDER it will be dispatched as soon as the stock is available.
If you need something in a hurry feel free to contact us to check stock.
