“Fanco FCSP13-CT002 LED Panel Replacement (White)” has been added to your cart. View cart
Fanco Infinity-iD DC Ceiling Fan 48″ with Remote & CCT LED Light (White with Beechwood Timber-style Blades)
RRP is provided by the manufacturer.
The Fanco Infinity-iD DC Ceiling Fan 48″ with Remote & CCT LED Light (White with Beechwood Timber-style Blades) ceiling fan is defined by clean lines and quiet elegance. Its streamlined form, beechwood timber-look blades, and integrated 20W dimmable CCT LED light introduce subtle visual warmth while allowing the design to blend effortlessly into contemporary interiors and refined outdoor spaces. Thoughtfully understated, Infinity-iD is designed for sleep and is an ideal choice for a restful bedroom environment.

SKU:
CFFCINID32LWHNA
Categories: Bedroom Ceiling Fans, Ceiling Fan With Light and Remote, Ceiling Fans, Ceiling Fans With LED Light, Coastal Ceiling Fans, DC Ceiling Fans, DC Ceiling Fans With Light, Extra High Airflow, Fanco Ceiling Fans, Indoor Ceiling Fans, Infinity-ID Ceiling Fans, Modern Ceiling Fans, Outdoor Ceiling Fans, Scandinavian Style Ceiling Fans, Small Fans, Timber Finish Ceiling Fans
Description
Fanco Infinity-iD DC Information
| Installation | Indoor, Outdoor Undercover, & Coastal |
|---|---|
| Light | Included |
| Material of Blade | ABS Plastic |
| Overall Diameter (blade tip to blade tip) | 122cm (48″) |
| Approximate Blade Pitch | 14 Degrees |
| Type of Motor | DC motor |
| Operation | Remote |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Lowest Point of Blade | 270mm (291mm to base of light) |
| Suitable for Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 10 degrees |
| Brand | Fanco |
| Manufacturers Part Number | F8001/121C |
| Warranty | Fanco: 8 Year Warranty: 2 year limited in-home warranty + 6 year motor replacement warranty upon product registration. CONDITIONS APPLY. Visit Fanco website for terms and to register your product. |
Fanco Infinity-iD Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 60 | 1.0 | 2773 m3/hr |
| 2 | 90 | 2.0 | 4863 m3/hr |
| 3 | 130 | 5.0 | 7129 m3/hr |
| 4 | 170 | 10.5 | 8843 m3/hr |
| 5 | 215 | 21.5 | 10870 m3/hr |
| 6 | 255 | 39.0 | 12573 m3/hr |
Fanco Infinity-iD Light Information
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20 |
| Lumens | 1309lm, 1495lm, 1608lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K, 5000K |
| Dimmable | Yes |
The integrated light incorporates CCT Technology. This means more than one light temperature is offered and you are able to select the preferred colour temperature.
Additional information
| Brand |
Fanco |
|---|---|
| Location |
Coastal ,Indoor ,Outdoor – Undercover |
| Control |
Remote Control |
| Barcode Number | 0754523094250 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
For the majority of items listed on our website we aim to dispatch your order in 1-3 working days.
If an item is listed on PRE ORDER it will be dispatched as soon as the stock is available.
If you need something in a hurry feel free to contact us to check stock.

Reviews
There are no reviews yet.