“Fanco W-CRCT01U06BL-FC Rod & Loom – 60cm (Black)” has been added to your cart. View cart
Fanco Eco Silent Pro SMART DC Ceiling Fan with LED Light – 52″ (Black)
RRP is provided by the manufacturer.
Combining sleek architectural design with functional precision, the Fanco Eco Silent Pro Smart features high-quality virgin ABS blades that transition seamlessly from refined interiors to undercover alfresco spaces. Featuring an integrated 20W CCT LED, this fan offers complete ambience control with selectable warm, natural, and cool white modes and is powered with an energy-efficient DC motor. Engineered for quiet living, its whisper-quiet operation makes it the ideal choice for bedrooms and studies. It comes with a Smart module allowing you to manage settings via the app. It also includes a 6-speed remote with a precision timer (1H, 4H, or 8H) and a reversible motor for energy-efficient comfort in both summer and winter.








SKU:
W-CFFCES53LBL-SM
Categories: 52 Inch Ceiling Fans, Bedroom Ceiling Fans, Black Ceiling Fans, Ceiling Fan With Light and Remote, Ceiling Fans, Ceiling Fans With LED Light, Ceiling Fans With Light, Coastal Ceiling Fans, DC Ceiling Fans, DC Ceiling Fans With Light, Eco Silent Ceiling Fans, Extra High Airflow, Fanco Ceiling Fans, Indoor Ceiling Fans, Modern Ceiling Fans, Outdoor Ceiling Fans, Smart Ceiling Fans
Description
Fanco Eco Silent Pro DC Information
Fusing sleek, minimalist design with advanced engineering, this fan features a high-efficiency DC motor that consumes a remarkably low 1.3W on its quietest setting. Its durable, high-grade virgin ABS blades ensure long-lasting performance and easy installation in both modern interiors and undercover outdoor areas.
| Installation | Indoor, Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Light | Included |
| Material of Blade | ABS Plastic |
| Overall Diameter (blade tip to blade tip) | 132cm (52″) |
| Approximate Blade Pitch | 10 Degrees |
| Type of Motor | DC motor |
| Operation | Remote Control | Smart Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote & smart app |
| Ceiling to Lowest Point of Blade | 272mm (314mm to base of light) |
| Suitable for Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 18 degrees |
| Brand | Fanco |
| Manufacturers Part Number | F1121/202C + F9990/000A |
| Warranty | Fanco: 8 Year Warranty: 2 year limited in-home warranty + 6 year motor replacement warranty upon product registration. CONDITIONS APPLY. Visit Fanco website for terms and to register your product. |
Fanco Eco Silent Pro Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 60 | 1.3 | 3908 m3/hr |
| 2 | 95 | 3 | 5746 m3/hr |
| 3 | 130 | 7 | 7787 m3/hr |
| 4 | 165 | 14 | 9659 m3/hr |
| 5 | 200 | 24.5 | 11393 m3/hr |
| 6 | 225 | 40 | 13283 m3/hr |
Versatile airflow designed for both whisper-quiet circulation and high-capacity cooling. At peak performance, it generates an impressive 13,283 m³/hr, easily cooling large living rooms or undercover alfresco areas. For nighttime use, the lowest setting delivers a gentle 3,908 m³/hr breeze, ensuring a comfortable, steady airflow without the disruptive noise of a conventional fan.
Fanco Eco Silent Pro Light Information
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20 |
| Lumens | 1400lm, 1585lm or 1695lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 5000K |
| Dimmable | Yes |
The integrated light incorporates CCT Technology. This means more than one light temperature is offered and you are able to select the required temperature.
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
For the majority of items listed on our website we aim to dispatch your order in 1-3 working days.
If an item is listed on PRE ORDER it will be dispatched as soon as the stock is available.
If you need something in a hurry feel free to contact us to check stock.

Reviews
There are no reviews yet.