Eco Style DC Ceiling Fan 52″ with CCT LED Light & Remote (Black)
$359.00
This Fanco Eco Style Ceiling Fan 52″ is a modern, 3-blade ceiling fan that offers excellent value, featuring 6 speed settings powered by an energy-efficient 33W DC motor. Suitable for indoor and outdoor undercover use. It is constructed with 3 moulded ABS plastic blades for aerodynamic airflow. The fan is also reversible via the remote, making it ideal for both summer and winter use. This model of the Eco Style DC includes a dimmable CCT 18W LED light with 8-step dimming and a total output of 1500 lumens. The LED light can be adjusted between Warm White (3000K), Natural Light (4000K), and Daylight (5700K) to suit your space, and is backed by a reliable Fanco motor warranty for added peace of mind.





SKU:
CFFCTY3LBL
Categories: 52 Inch Ceiling Fans, Bedroom Ceiling Fans, Black Ceiling Fans, Ceiling Fan With Light and Remote, Ceiling Fans, Ceiling Fans With LED Light, Ceiling Fans With Light, Ceiling Fans without Light, DC Ceiling Fans, DC Ceiling Fans With Light, Eco Style Ceiling Fans, Fanco Ceiling Fans, Indoor Ceiling Fans, Modern Ceiling Fans, Outdoor Ceiling Fans
Description
Fanco Eco Style DC Information
| Installation | Indoor & Outdoor Undercover |
|---|---|
| Light | Included |
| Material of Blade | ABS Plastic |
| Overall Diameter (blade tip to blade tip) | 132cm (52″) |
| Approximate Blade Pitch | 15 Degrees |
| Type of Motor | DC motor |
| Operation | Remote Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Lowest Point of Blade | 295mm (330mm to base of motor) |
| Suitable for Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 15 degrees |
| Brand | Fanco |
| Manufacturers Part Number | F4011/202A |
| Warranty | Fanco: 8 Year Warranty: 2 year limited in-home warranty + 6 year motor replacement warranty upon product registration. CONDITIONS APPLY. Visit Fanco website for terms and to register your product. |
Ideal for small to medium-sized rooms, this fan is perfectly suited for bedroom installations. Supplied with a convenient remote control, it offers excellent value through a variety of features, including timer options (1, 4, or 8 hours), light control, adjustable fan speeds, and reverse functionality. For added assurance, it also comes with a manufacturer’s warranty.
Fanco Eco Style Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 75 | 3.8 | 5010 m3/hr |
| 2 | 125 | 9.5 | 7860 m3/hr |
| 3 | 140 | 14 | 8250 m3/hr |
| 4 | 160 | 18.5 | 8950 m3/hr |
| 5 | 170 | 24 | 9378 m3/hr |
| 6 | 190 | 33 | 9641 m3/hr |
The fan operates efficiently, consuming only 33W of power at its highest speed.
Fanco Eco Style Light Information
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 18W |
| Lumens | 1408lm, 1501lm, 1474lm |
| Light Temperature | 3000k, 4000k, 6000k |
| Dimmable | Yes |
The integrated light incorporates CCT Technology. This means more than one light temperature is offered, and you are able to select the required temperature.
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
For the majority of items listed on our website we aim to dispatch your order in 1-3 working days.
If an item is listed on PRE ORDER it will be dispatched as soon as the stock is available.
If you need something in a hurry feel free to contact us to check stock.
You may also like…
Fanco W-CRFCU90BL-LOOM6 Extension Rod – 90cm (Black)
Fanco W-CRFCU180BL-LOOM6 Extension Rod – 180cm (Black)
ETA Late Apr

Reviews
There are no reviews yet.