Fanco Infinity-iD DC Ceiling Fan with Remote & LED Light – 60″ (White with Beechwood Blades)
RRP is provided by the manufacturer.
The Fanco Infinity-iD combines modern architectural styling with reliable performance, featuring three ABS timber-style blades that suit contemporary and Scandinavian-inspired spaces. A built-in 20W CCT LED light adds ambience and flexible lighting, making it ideal for bedrooms and covered outdoor areas.

SKU:
W-CFFCINID35LWH-NA
Categories: Architectural Ceiling Fans, Ceiling Fan With Light and Remote, Ceiling Fans, Ceiling Fans With LED Light, Ceiling Fans With Light, Coastal Ceiling Fans, DC Ceiling Fans, DC Ceiling Fans With Light, Extra Large Fans, Fanco Ceiling Fans, Indoor Ceiling Fans, Infinity-ID Ceiling Fans, Modern Ceiling Fans, Outdoor Ceiling Fans, Scandinavian Style Ceiling Fans, Timber Finish Ceiling Fans
Description
Fanco Infinity-iD DC Information
| Installation | Indoor, Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Light | Included |
| Material of Blade | ABS Plastic |
| Overall Diameter (blade tip to blade tip) | 152cm (60″) |
| Approximate Blade Pitch | 14 Degrees |
| Type of Motor | DC motor |
| Operation | Remote Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Lowest Point of Blade | 270mm (291mm to base of light) |
| Suitable for Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 10 degrees |
| Brand | Fanco |
| Manufacturers Part Number | KF8061/101C |
| Warranty | Fanco: 8 Year Warranty: 2 year limited in-home warranty + 6 year motor replacement warranty upon product registration. CONDITIONS APPLY. Visit Fanco website for terms and to register your product. |
Fanco Infinity-iD Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 60 | 2 | 5,834 m3/hr |
| 2 | 85 | 4 | 8,086 m3/hr |
| 3 | 110 | 8 | 9,735 m3/hr |
| 4 | 130 | 14 | 10,914 m3/hr |
| 5 | 155 | 24 | 12,914 m3/hr |
| 6 | 180 | 39 | 14,958 m3/hr |
Fanco Infinity-iD Light Information
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20W |
| Lumens | 1309lm, 1495lm or 1608lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 5000K |
| Dimmable | Yes |
The integrated light incorporates CCT Technology. This means more than one light temperature is offered and you are able to select the required temperature.
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
For the majority of items listed on our website we aim to dispatch your order in 1-3 working days.
If an item is listed on PRE ORDER it will be dispatched as soon as the stock is available.
If you need something in a hurry feel free to contact us to check stock.

Reviews
There are no reviews yet.