Eglo Aloha DC SMART Ceiling Fan with LED Light – 48″ (Black)
$468.00
The Eglo Aloha DC Smart 48” in Black with LED offers sophistication and style. Its sleek black finish and aerodynamic blade design create a bold, contemporary aesthetic. Featuring SMART technology, it pairs with the “My Control” app for convenient control at your fingertips. The integrated dimmable LED light with CCT allows you to customise the ambience, adding a touch of warmth or a cool, modern glow to any space.









SKU:
W-CFEGAL12BL-CCT
Categories: Aloha Ceiling Fans, Bedroom Ceiling Fans, Black Ceiling Fans, Ceiling Fans, Ceiling Fans With LED Light, Ceiling Fans With Light, Coastal Ceiling Fans, DC Ceiling Fans, DC Ceiling Fans With Light, Eglo Ceiling Fans, Extra High Airflow, Indoor Ceiling Fans, Modern Ceiling Fans, Outdoor Ceiling Fans, Smart Ceiling Fans
Description
Eglo Aloha DC Information
Quiet and efficient, the DC motor provides six adjustable speeds, a 1-9 hour timer, and reversible operation, making it ideal for comfortable use throughout the year.
| Installation | Indoor, Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Light | Included |
| Material of Blade | ABS Plastic |
| Overall Diameter (blade tip to blade tip) | 122cm (48″) |
| Approximate Blade Pitch | Highly Curved |
| Type of Motor | DC motor |
| Operation | Wall Control | Smart Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from switch on motor & smart app |
| Ceiling to Lowest Point of Blade | 300mm (378mm to base of light) |
| Suitable for Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 10 degrees |
| Brand | Eglo |
| Manufacturers Part Number | 20663102 + 20663502 |
| Warranty | Eglo: 3 Year in home Warranty + additional 3 year motor parts replacement warranty. Terms & Conditions apply – visit manufacturers website for more info |
Eglo Aloha Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 55 | 3.5 | 3,062 m3/hr |
| 2 | 90 | 5 | 5,010 m3/hr |
| 3 | 125 | 7.7 | 6,960 m3/hr |
| 4 | 165 | 13 | 9,187 m3/hr |
| 5 | 200 | 20.7 | 11,135 m3/hr |
| 6 | 235 | 34 | 13,085 m3/hr |
Ideal for medium-sized rooms, the Eglo Aloha delivers strong airflow with exceptional energy efficiency.
Eglo Aloha Light Information
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 22W |
| Lumens | 1900lm, 2100lm or 2000lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 5000K |
| Dimmable | Yes |
The integrated light incorporates CCT Technology. This means more than one light temperature is offered and you are able to select the required temperature.
Experience the convenience of user-replaceable LED light on the Eglo Aloha ceiling fan for easy maintenance and personalised lighting options.
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
For the majority of items listed on our website we aim to dispatch your order in 1-3 working days.
If an item is listed on PRE ORDER it will be dispatched as soon as the stock is available.
If you need something in a hurry feel free to contact us to check stock.

Reviews
There are no reviews yet.